CO DĚLAT, KDYŽ…?

Našel jsem bezprizorní zvíře. Co s ním?

1.

Pokud se pohybujete v prostředí, kde hrozí úraz (například frenkventovaná silnice, nepřehledná zatáčka, vyvýšená místa apod.), nejprve přesuňte sebe i zvíře do bezpečí. Zkuste ho nalákat na nějaké jídlo, mluvte klidným a přátelským hlasem.

2.

Pokuste se znemožnit zvířeti útěk (u psů nejlépe přetáhnout přes hlavu smyčku vodítka či provizorně provazu apod., u koček např. zabalit do bundy, přesunout do krabice apod.). V případě, že zvíře projevuje známky agrese, nepokoušejte se k němu přibližovat, pouze ho udržujte ve vašem dohledu (případně zažeňte někam, odkud tak snadno neunikne) a pokračujte k dalšímu kroku.

3.

Zavolejte městskou policii (linka 156), popište jim situaci a vyslechněte jejich odpověď. Bohužel realita je, že ne vždy je policie ochotná přijet, obzvlášť do menších vesnic. Pokud Vám tedy policie vyloženě nepotvrdí, že pro zvíře jede (a následně ho opravdu na místě vyzvedne – počkejte prosím až do jejich příjezdu), postupujte dále takto:

A
Můžete vzít zvíře s sebou?

Pokud ano – zjistěte jeho zdravotní stav a zvažte nutnost navštívení veterináře. Je-li zvíře v pořádku, doma mu dejte najíst a napít, umístěte ho na bezpečné místo a pokuste se najít nějaké znaky, že zvíře má majitele – obojek se známkou, tetování, visačku se jménem, adresou nebo telefonním číslem. Někteří veterináři Vám také mohou potvrdit, zda má zvíře registrovaný čip, podle kterého lze majitele dohledat prakticky okamžitě. 

Nahlaste svůj nález na obec, pod kterou spadáte. Obec je povinná se o zvíře postarat, když jde o nalezence. I tak není pravidlem, že od Vás zvíře převezmou, nelze se na to tedy plně spolehnout.

Pokud zvíře obec (případně místní útulek) převezme a chcete-li i tak dál pomoci, zveřejněte nález zvířete. Zkuste obvolat nejbližší útulky a záchytné kotce. Pokud mazlíčka někdo hledá, je pravděpodobné, že se bude v okolí informovat. Vyvěste plakáty s jeho fotografií a základními informacemi o jeho vzhledu a místě nálezu, to samé sdílejte i na sociálních sítích, zkusit můžete i inzertní portály. Napsat můžete i nám, rádi budeme sdílet dál. Šance na šťastné shledání se svým původním majitelem nebo nalezení nového domova se díky Vaší pomoci zvýší 🙂

B
Zvíře nemůžete vzít s sebou

Nemáte vhodné prostory k umístění či prostředky, jak vzít zvíře do bezpečí? Už jste zkoušeli policii na lince 156 i 158 a žádná pomoc se od nich nedostavila? Obec odmítá situaci řešit a zvíře od Vás převzít? Volejte na naši linku nebo pište do chatu na IG či FB, pokusíme se Vám co nejrychleji pomoci situaci vyřešit. Počkejte prosím na místě a mějte zvíře na očích.

V mém okolí se pohybuje mnoho nekastrovaných koček, často vídám i koťata.

Problémy s množením toulavých koček a koček bez majitelů se vyskytují velmi často. Někdy jde přímo o zdivočelé kočky, jindy tuláky nebo mazlíčky, o něž se jejich majitelé nijak nestarají.

Následný postup se odvíjí od toho, jakou roli v řešení problému chcete hrát.

A
Jsem ochotný se podílet na odchytu a kastraci

V případě, že se chcete aktivně podílet na změně k lepšímu, pokuste se některé kočky odchytit (například do sklopců) a vykastrovat. Návod, jak na to, najdete například zde: https://www.felitikastruje.cz/informace-o-kastracich/

Plaché po rekonvalescenci vypusťte zpátky na místo odchytu, mazlíkům zkuste najít nové domovy.

B
Rád pošlu fotky a budu sdílet, aby našli nový domov, ale doma je mít nemůžu

Nevadí, i tak nám dejte vědět. Věřím, že seženeme odchytový tým, přepravky a přijedeme kočičky ochytat a vykastrovat. Mazlíky, budoucí maminky a koťátka zabezpečíme a najdeme jim nové domovy. S vaší pomocí to samozřejmě bude jednodušší 🙂 

Kontaktujte nás s žádostí, uveďte lokalitu, nejlépe zašlete i nějaké fotky, počet, přibližný věk a pohlaví koček. Využijte k tomu Instagram nebo Facebook.

V obou případech nám neváhejte napsat, rádi Vám pomůžeme jak s odchytem, tak s umisťováním kočiček.

Potřebuji pomoci s umístěním zvířete.

Pokud se k Vám dostalo zvíře, pro které potřebujete co nejrychleji najít dočasné opatrovnictví nebo nový domov, neprodleně nás kontaktujte. Uveďte počet, druh, pohlaví a zdravotní stav zvířat a nejlépe připojte i fotografie. Obratem Vám odpovíme a pokusíme se vše zařídit.

Mám dojem, že někdo v mém okolí se ke zvířeti nechová tak, jak by měl.

Pokud máte podezření na týrání zvířete, pokuste se shromáždit nějaké důkazy a kontaktujte nás pomocí chatu nebo emailu. Společně pak rozhodneme, zda zapojíme veterinární správu, policii či se dohodneme na individuálním řešení s majitelem zvířete.

V případě, že jde o chov psa celoročně na řetězu či v kotci, pokuste se s majitelem navázat kontakt a požádat ho, zda nemůže změnit styl chovu nebo zda by nebyl ochoten Vám zvíře darovat (i v případě, že se o něj nemůžete postarat – společně se domluvíme na dalším postupu a zvíře od Vás převezmeme).

Majitel se odstěhoval a zbyla po něm zvířata.

Opuštění zvířete je podle našeho právního řádu trestným činem. Kontaktujte policii a popište jim situaci. Policie pravděpodobně zapojí i veterinární správu a zvířata zabezpečí.

Našel jsem zraněné volně žijící zvíře.

Pokud si na to troufáte, pokuste se alespoň přibližně zjistit zdravotní stav zvířete a udržte ho na místě. Následně kontaktujte nejbližší záchrannou stanici pro volně žijící živočichy. Jejich seznam podle polohy naleznete zde:

https://www.zvirevnouzi.cz/

Případně rovnou volejte na číslo 774 155 155.