Domácí zvířata jsou láskyplným přírůstkem do rodiny a mohou nás velmi obohatit. Avšak pořízením domácího zvířete je třeba zvážit všechny pro a proti.
Před koupí třeba zvážit všechny možné faktory a rozhodnout se, zda jsme připraveni k přírustku mazlíčka do rodiny. To poslední co pro našeho čtyřnohého přítele chceme je, abychom ho museli nakonecněkomu darovat, nebo jej dát do útulku.
Na co dát pozor před koupí domácího miláčka a jak se o něj správně starat?
Výběr domácího mazlíčka
Při výběru pejska nebo jiného mazlíčka je třeba si nejdříve promyslet, zda chceme čistokrevné plemeno od chovatele, nebo darujeme domov opuštěnému zvířeti z útulku.
U čistokrevných zvířat můžeme celkem efektivně předvídat jejich velikost, povahu, osobnost ale i potencionální zdravotní stav. I v útulcích občas narazíte na čistokrevného psa, je to ale spíš výjimečné. Za čistokrevná se totiž dají považovat pouze zvířata s ověřeným původem, tedy s průkazem původu. Zatoulaní pejsci mohou vypadat čistokrevně, přesto bez těchto dokladů nelze jejich původ ověřit.
Ať vybíráte pejska od chovatele nebo z útulku, předem si o něm zjistěte co nejvíce informací. Zvážit byste měli také návštěvu chovného zařízení ještě před samotnou cestou s hafíkem domů. Prohlédněte si podmínky, ve kterých pejsek žije, a vyptejte se na co nejvíce informací o jeho předcích, zdravotním stavu a celkové aktivitě a povaze pejska.
Poctivý chovatel nebude mít problém ukázat, jak u něj zvířata žijí, co všechno potřebují ke spokojenému životu a pro správný vývin.
Výběr mazlíčka nepodceňujte, bude vaším přítelem po mnoho dalších společných let. Pečlivě si promyslete všechny aspekty každodenního života, např.
– kde bude pejsek spát
– co bude dostávat k jídlu (nezapomínejte, že výživa je základem pro dlouhý a spokojený život po vašem boku)
– jak často ho budete venčit a kde
– jak dlouho bude muset vydržet doma sám, než se vrátíte z práce
– jak bude vycházet s ostatními členy domácnosti
– kam dáte pejska až pojedete na dovolenou
– k jakému veterináři budete chodit
– jaká očkování a pravidelné prohlídky bude pejsek potřebovat
– zda bude potřeba kastrace
– jestli mu zařídíte zdravotní pojištění a další.
Je dobré si rozmyslet, zda by nám vyhovoval velký mazlíček, nebo spíše menší plemeno. Musíme brát v úvahu i velikost naší domácnosti, počet rodinných příslušníků, kteří s námi bydlí, a celkovou situaci v domácnosti.
Proč si mazlíčka pořídit
Každé zvíře představuje pro nás, nebo pro naše rodinné příslušníky nového kamaráda. Kamaráda, se kterým se můžeme dennodenně hrát. Domácí zvíře dokáže utužit rodinu. Pravidelné hraní se zvířetem představuje pro nás i společný čas strávený s rodinou.
Předem byste si měli promyslet, za jakým účelem pejska pořizujete:
a) rodinný příslušník, který bude dělat společnost dětem, společně s námi vyrážet na výlety, starost o něj naučí děti zodpovědnosti a bude a utužovat rodinu; vyberte si plemeno, které se hodí do rodiny a k dětem
b) parťák na sport – bude vás tahat ven z postele na raní běhání, chcete s ním dělat agility nebo dog puller, jezdit s ním v létě k vodě a v zimě vyrazit na dlouhou procházku za každého počasí, počítáte s jeho vysokou mírou energie a chcete trávit spoustu času společnými fyzickými aktivitami; vyberte si plemeno, které se hodí na sport
c) společník – chcete pejska na zahrání nudy a osamělosti, potřebujete parťáka do života, který je schopný s vámi ležet celý den za nepříznivého počasí na gauči, ale i vyrazit na výlet když se udělá venku hezky; vybírejte přizpůsobivá plemena, která nepotřebují tolik aktivity
c) hlídací pes – pejsek bude bydlet převážně venku, pořídíte mu hezké zázemí se zateplenou boudou, jeho úkolem bude hlídat váš pozemek a dům, případně odradit zloděje nebo jiné nevítané hosty, nezapomenete jej pravidelně venčit, aby byl spokojený; vybírejte hlídací plemena, kterým nevadí celoroční pobyt venku
d) výstavní pes – chcete s ním jezdit na soutěže, předvádět jej na výstavách a získávat ocenění za jeho skvělý vzhled, zároveň myslítě i na potřeby pejska a těšíte se na jeho venčení, výlety a společné zážitky; vybírejte pejska z chovatelské stanice, podle svých zkušeností, zázemí a poměrů v domácnosti
Než jej pořídíte
Všechna domácí zvířata vyžadují čas, lásku a v neposlední řadě i peníze. Před koupí je důležité zvážit určité faktory.
- Je důležité zohlednit náklady na péči – jako jsou pravidelné nákupy jídla, preventivní prohlídky u veterináře, stříhání psů, hračky a podobně. Koupě zvířete určitě není krátkodobá záležitost a myslet musíte i na pořizovací cenu pejska (adopční poplatek nebo cena od chovatele za čistokrevné zvíře)
- Pokud máme v domácnosti děti, je důležité zohlednit plemeno zvířete a zda bude ke našemu dítěti přátelský. To byste určitě měli vyzkoušet předem, ještě před příchodem nového člena rodiny domů.
- Ujistěte se, že budete mít na domácího mazlíčka dostatek času. Ideální je, pokud už máte nějaké zkušenosti s péčí o jiná zvířata.
- Je vhodné si udělat průzkum o chování různých zvířat, nad nimiž uvažujeme. Důležité je, aby zvíře žilo v prostředí, ve kterém se cítí bezpečně, příjemně a má to, co potřebuje.
Péče o domácí zvíře
Mít psa nebo jiné domácí zvíře neznamená jen procházky, hry a hlazení.
Kromě venčení, pravidelného zabezpečení čisté vody a krmiva, je nutná i zvláštní péče. Čekají vás pravidelné prohlídky u veterinářů, očkování a připravte se i na denní péči o chrup, srst, oči či drápky.
K péči o oči a uši se používají speciální přípravky. Některým plemenům zarůstají chlouky dovnitř ucha, ty je potřeba pravidelně vytrhávat. Některá plemena mají srst s podsadou, kterou je nutné pravidelně vyčesávat. Jiná se musí různě často stříhat. Pokud slyšíme klepání drápů při chůzi, je třeba je ostříhat. To můžete udělat sami doma, nebo přenechat tuto starost na veterináři či pracovníkovi psího salonu.
Počítejte s nezbytnými náklady
Nesmíte také zapomínat na to, že s příchodem domácího zvířete do domácnosti jsou se zvířetem spojeny i různé náklady.
Kromě vstupní investice je třeba počítat s náklady na stravu, základny vybavení – misky, kotec pro psy, pelíšek a další doplňkové vybavení – jako jsou například cestovní boxy (přečtete si na co myslet při cestování se psem) – a také pravidelná veterinární péče a poplatky obci nebo městu.
Zvířata nejsou věci – to jsme všichni věděli už dávno. Právní norma postupně zavádí i účinné opatření proti jejich týrání atď. Pečujme o své domácí zvíře vzorně a on nám naši lásku mnohokrát opětuje.